2018թ. «Գլոբալ զարգացումներ» հիմնադրամը (ԳԶՀ)` որպես Վորլդ Վիժն Հայաստանի (ՎՎՀ) գործընկեր կազմակերպություն, Եվրոպական միության կողմից համաֆինանսավորվող «ԵՄ-ն հանուն երիտասարդության՝ ՍԵՅ ԵՍ. հմտություններ աշխատանքի համար» ծրագրի շրջանակներում սերտորեն համագործակցելով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության՝ հատկապես ՄԿՈՒ վարչության, ՄԿՈՒ զարգացման ազգային կենտրոնի, ինչպես նաև ՄԿՈՒ քոլեջների և ոլորտի սոցիալական գործընկերների հետ, գյուղատնտեսության ոլորտի 4 որակավորումների համար մշակել է աշխատանքի վրա հիմնված ուսումնառության ծրագրեր և կազմակերպել այդ ծրագրերի իրականացման դասընթացները, որոնք անցկացվել են 3 մարզերի 4 համայնքներում. Լոռիում՝ Ստեփանավան ու Ալավերդի, Գեղարքունիքում՝ Գավառ և Արարատում՝ Արարատ քաղաքներում:
Ծրագրի նպատակն է խթանել այդ մարզերի գործազուրկ երիտասարդների հմտությունների և կարողությունների զարրգացումը գյուղատնտեսության ոլորտում և աշխատաշուկայում վերջիններիս պահանջակի բարձրացումն ու զբաղվածության ապահովումը: Գյուղատնտեսության ոլորտի որակավորումների պահանջարկի ընտրությունն ըստ համայնքների կատարվել է նախապես իրականացրած հետազոտության և վերջինիս արդյունքների կարիքների վերլուծության հիման վրա:
Ելնելով վերլուծության արդյունքներից, և ևս մեկ անգամ հանդիպում-քննարկում կազմակերպելով յուրաքանչյուր մարզի սոցիալական գործընկերների հետ՝ դասընթացների իրականացման համար ընտրվեցին հետևյալ որակավորումները՝
• Արարատ համայնքում՝ գինեգործական արտադրության մեքենայական բաժանմունքի օպերատոր,
• Ստեփանավան համայնքում՝ Հայաստանում տարածված հիմնական պանրատեսակներ պատրաստող,
• Գավառ համայնքում՝ կովերի, խոզերի և ոչխարների կրտսեր անասնաբույժ,
• Ալավերդի համայնքում՝ գյուղատնտեսական մեքենաների, սարքավորումների և գործիքների շահագործման փականագործ:
Դասընթացների իրականացանը մասնակցեց 48 երիտասարդ: Ուսումնառության գործընթացներն իրականացվեցին տվյալ համայնքների ՄԿՈՒ հաստատություններում և գործընկեր կազմակերպություններում` ծրագրի շրջանակներում նախապես ուսուցում անցած դասավանդողների և կազմակերպության ներկայացուցիչների կողմից: Ուսումնառության արդյունքների գործնական և տեսական ամփոփիչ ստուգման արդյունքում երիտասարդներից լավագույնները նկատվեցին գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների կողմից, որոնց էլ գործատուները հնարավորություն տվեցին տվյալ համայնքում կիրառել իրենց ձեռք բերած կարողությունները և ապահովել իրենց զբաղվածությունը:

In 2018, as a partner organisation of World Vision Armenia (WVA), “Global Developments Fund” (GDF) closely cooperating with the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia (MoES), especially with the VET Department, with National Centre for VET Development, as well as with VET colleges and social partners in the very field, has developed work-based learning (WBL) programs for 4 qualifications in the field of agriculture and organised the provision of the WBL training courses within the scopes of “EU4Youth: SAY YES - Skills for Jobs” project co-funded by EU. The courses were conducted in 4 cities of 3 Marzes: Stepanavan and Alaverdi cities in Lori, Gavar in Gegharkunik and city Ararat in Ararat. The project aims at enhancing the skills and competencies in the field of agriculture of young unemployed people (age 16-35) of those Marzes and at increasing their demand in the labor market and supporting their employability. The selection of the demanded agricultural qualifications by communities was done based on the previously conducted survey (663 interviews were conducted in 3 Marzes) and the analysis of survey results.
Based on the outcomes of the analysis and once again holding a meeting-discussion with each of the regional social partner, the following qualifications were chosen for the implementation of the courses:
• Operator of wine production machine department in Ararat;
• Producer of cheese sorts common in Armenia in Stepanavan;
• Junior veterinarian for cows, sheep and pigs in Gavar;
• Metalworker of agro-machinery, equipment and tools in Alaverdi.
48 young people participated in the WBL training courses. The learning processes were carried out in the VET institutions (theoretical) of these communities and in the partner organizations (practical) by the teachers and social partners’ representatives who had previously been trained within the framework of this programme. As a result of the practical and theoretical summative testing of the trainees’ learning outcomes, the best participants had been selected by the representatives of partner organisations, who got the opportunity to apply their knowledge, skills and competences and be employed.